Јанис се врати, но Пол ита кон првиот прстен: Феникс со победа го отвори финалето против Бакси! (ВИДЕО)

Иако е во повозрасни години, Крис Пол прави чудо со Феникс Санс! Одличниот плејмејкер дојде во Феникс после една чудна и тешка сезона, а сега може да испадне херој, ако успее да им ја донесе титулата на Санси, кои со победа го стартуваа големото НБА финале, откако во првиот меч го совладаа Милвоки Бакс (118:105).

На другата страна, Бакси имаа големо засилување во името на првата ѕвезда Јанис Антетокумпо кој се врати по повредата, меѓутоа Пол едноставно беше незадржлив.

Мечот го заврши со 32 поени со што им се приклучи на Карим Абдул Џабар и на Тим Данкан кои со 36 или повеќе години уфрлиле барем 30 поени. Пол имаше голема поддршка од Кевин Букер кој мечот го заврши со 27 поени, а феноменален беше и силниот центар Деандре Ејтон со 22 поени и нестварни 19 скокови!

На спротивната страна прв стрелец беше Крис Мидлтон со 29 поени, додека Јанис имаше 20 поени 17 скокови.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.