Ѓоковиќ е несопирлив: Шаповалов беше одличен, но Србинот е најдобар во светот!

Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на култниот Гренд слем турнир Вимблдон откако вечерва во полуфиналето го совлада канадскиот тенисер Денис Шаповалов, кој пружи одличен отпор, меѓутоа му недостасуваше тој последен чекор, а загуби со 3-0 во сетови (7-6, 7-5, 7-5).

Светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ вечерва го имаше најтешкиот противник досега и за него ова е јубилејно 30. гренд слем финале. Србинот во финалето ќе игра против Италијанецот, Матео Беретини.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.