Шпански новинар го понижи Фати: Барса ќе го тужи!

Голем скандал се случи во Шпанија, откако еден новинар расистички го навреди фудбалерот на Барселона, Ансу Фати на социјалните мрежи. Во текстот што го објави, новинарот го спореди Фати со „црни мигрант“ и со „уличен продавач кој бега од полиција“.

Барселона веднаш одлучи да реагира и најави дека ќе започне тужба против новинарот за расизам, а помеѓу првите кои излегоа со коментар беше Антоан Гризман.

„Ансу е посебно момче и заслужува почит како секој друг човек. Не за расизмот и не почитувањето“, порача Гризман.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .