Шампионот на АБА лигата и следната сезона ќе игра во Евролигата

И годинешниот шампион на регионалната АБА лига ќе настапува во Евролигата во сезоната 2021/2022, така што ќе добие една од двете специјални вајлд – карти, пренесува угледниот „Eurohoops“.

Според информациите, Евролигата официјално го означила шампионот на АБА лигата како приоритет и сигурно тој ќе се најде помеѓу 18. клубови за наредното издание на елитното натпреварување.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .