Чеде Јаневски позитивен на Ковид 19, а Јужна Африка слави титула во финалето против Сенегал!

Чеде Јаневски, екс селекторот на Македонија и еден од нашите најдобри тренери е позитивен на Ковид-19. Се разбира дека му посакуваме што побргу да заздрави. Инаку тој сега е прв асистент во селекцијата на Ј. Африја, репрезентација која во финалето на COSAFA KUP успеа да го победи Сенегал на пенали и да го освои овој куп.

Интересно е тоа што на клупата на Ј. Африка не беа ниту селекторот Хуго Брос, ниту пак асистентот Чеде Јаневски, и двајцата поради фактот дека се позитивни на Ковид-19. Сепак и покрај тоа оваа репрезентација успеа да слави во финалето кое штотуку заврши.

Да кажеме и тоа дека подготовките на репрезентацијата на Ј. Африка ги почна самиот Јаневски, а ги водеше и поголемиот дел од тренинзите и натпреварите поради отсуството на селекторот Хуго Брос.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.