Холанѓаните се заканија: Ако такво нешто се случи ВЕДНАШ ќе го напуштиме мечот со Чешка!

Холандија ќе игра во осминафиналето на ЕВРО 2020 каде што ќе се судри со добро познат противник – селекцијата на Чешка.

Натпреварот помеѓу двете репрезентации ќе се одигра во Будимпешта, каде што на натпреварот Унгарија – Франција (1-1), расистички беше навредуван Килијан Мбапе. Холанѓаните се свесни за инцидентот и најавија доколку такво нешто се случи би можеле – да го напуштат натпреварот.

„Размислував многу на оваа тема. Можеби ќе има расистчки напади кога ќе истрчаме на теренот. Ќе мораме да разговараме со судијата и можеби ќе одлучам да го напуштам теренот“, изјави капитенот на Холандија, Џини Вајналдум.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.