Феникс во големото НБА финале: Крис Пол НЕСТВАРЕН – им уфрли 41 поен на Клиперси!

Кошаркарите на Феникс Санс се пласираа во големото финале на НБА лигата откако во шестиот натпревар во „Стејплс“ го совладаа Лос Анџелес Клиперс во шестиот натпревар (103:130) и така ги поставија конечните 2-4.

За првото финале за Санси после далечната 1993 година најзаслужен беше Крис Пол кој постигна 41 поен со осум асистенции. Букер имаше 22 поени, додека Краудер 19. Кај Клиперси најдобар беше Морс со 26 поени, а Пол Џорџ имаше 21 постигнат поен.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.