Феникс во големото НБА финале: Крис Пол НЕСТВАРЕН – им уфрли 41 поен на Клиперси!

Кошаркарите на Феникс Санс се пласираа во големото финале на НБА лигата откако во шестиот натпревар во „Стејплс“ го совладаа Лос Анџелес Клиперс во шестиот натпревар (103:130) и така ги поставија конечните 2-4.

За првото финале за Санси после далечната 1993 година најзаслужен беше Крис Пол кој постигна 41 поен со осум асистенции. Букер имаше 22 поени, додека Краудер 19. Кај Клиперси најдобар беше Морс со 26 поени, а Пол Џорџ имаше 21 постигнат поен.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .