УЕФА го објави домаќинот на ЛШ во следните четири години

Европската фудбалска федерација (УЕФА) вечерва ги објави имињата на градовите кои ќе бидат домаќини на финалето на Лигата на шампионите во следните четири години. Ферски, помеѓу градовите повторно се најде Истанбул, на кој му беше одземено домаќинстовото, поради ковид – протоколот.

Главниот град на Турција ќе биде домаќин на финалето во 2023 година, а во следната сезона финалето ќе се одигра во Санкт Петерзбург. Лондон и славниот „Вембли“ ќе бидат домаќини во 2024 година, додека во 2025, најважниот натпревар во европскиот клупски фудбал ќе се одигра во Минхен на „Алианц“ арената.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.