Срушен рекорд на Вимблдон

Каролина Плишкова синоќа беше фантастична во полуфиналето на Вимблдон каде што ја совлада фаворизираната Арина Сабаленка, па во финалето ќе се судри со Австралијката, Ешли Барти.

Инаку, Плишкова и Сабаленка мечот го почнаа и завршиа со ас, а севкупно двете тенисерки заедно имаа 32 аса. За женска конкуренција тоа е огромен бро, воедно и рекорд на еден меч. Белорускињата имаше 18, додека Чехињата 14 аса.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.