Се менува офсајд – правилото: Ќе има „дозволена грешка“…

Конечно! Контроверзната одлука головите да се поништуваат поради „милиметарски офсајд“ и целокупната примена на ВАР технологијата се наоѓа пред – крај!

Ова е заклучокот кој може да се донесе по одлуката на Холанѓаните, во нивниот фудбал да се воведе „дозволена грешка“, односно напаѓачот кој е 10 сантиметри позади линијата која ќе ја постави одбраната, повеќе нема да значи офсајд!

Сепак, сите не се согласуваат со ова, па од Англија веќе побараа од ФИФА да не дозволат ова правило да се воведе. Останува да видиме каква ќе биде одлуката на светската „куќа на фудбалот“.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .