Сега стана бесмртен: Надал стигна до 1.000 победа во кариерата!

Еден од најдобрите тенисери во историјата, Рафаел Надал стигна до уште едно големо достигнување во богатата кариера. Шапнецот со победата над сонародниот Фелинсијано Лопез на Мастерсот во Париз стигна до 1.000 победа во кариерата.

Рафа на вечната листа се наоѓа на четвртата позиција, пред него е рекордерот Конорс со 1.274 победи, Федерер кој има 1.242 и Лендл кој е трет со 1.068 победи. Што се однесува до натпреварот, на Надал му беа потребни три сета за да стигне до победата (4:6, 7:6, 6:4).

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .