Северна Кореја се откажа од ОИ во Токијо

Северна Кореја нема да учествува на Олимписките игри во Токио поради страв од корона – вирусот, соопшти министерството на оваа земја.

Јужна Кореја се надеваше дека Игрите ќе бидат нова шанса за да ги обноват мировните разговори, но како стојат работите, нема ништо од оваа идеја.

Инаку, ова ќе биде прв пат Северна Кореја да ги пропушти Летните олимписки игри уште од 1988 година, кога ги бојкотираше ОИ во Сеул, во времето на ладната војна.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .