Претседателот на Наполи: ЛШ е застарен модел, ни треба нешто што ќе вреди многу повеке!

Претседателот на Наполи Аурелио Де Лаурентис има модерен предлог. Се разбира допрва треба да се види како ќе реагира претседателот на УЕФА, Александер Чеферин, но и останатите клубови.

“Овој систем веќе не функционира. ЛШ и ЛЕ веќе не носат доволно пари на клубовите. Токму затоа мојот предлог е да се формира Европска лига која нема да биде од затворен тип, напротив. Во неа ќе се влегува врз основа на резултатите постигнати во домашните првенства. Од моја страна испитан е тој систем кој може да донесе 10 милијарди евра на европскиот фудбал. Во меѓувреме треба да го намалиме бројот на натпревари во домашните првенстав. Секако дека треба и да се променат некои правила за да фудбалот биде поатрактивен“ изјави Де Лаурентис.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .