Познати осминафиналните парови на ЕВРО 2020

Вечерва по завршувањето на натпреварите од групата „Ф“ ги добивме сите осминафинални парови на ЕВРО 2020.

Дефинитивно најголемето внимание ќе го привлечат, култното дерби Англија – Германија на „Вембли“ и Португалија – Белгија кои ќе се судрат во Севиља, како и мечот Хрватска – Шпанија кој ќе се одигра на „Паркен“ во Копенхаген.

За добро информираните љубители на фудбалот, одличен ќе биде и мечот Холандија – Чешка, а овие селекции имаа неколку епски дуели во минатата деценија. Италија би требало да има лесна задача против Австрија, исто на „Вембли“, додека Велс и Данска ќе се судрат во Амстердам, а Шведска и Украина во Глазгов.

Мечевите се играат на 26., 27., 28., 29. јуни.

ОСМИНАФИНАЛЕ, ЕВРО 2020:

Велс – Данска

Италија – Австрија

Холандија – Чешка

Белгија – Португалија

Хрватска – Шпанија

Франција – Швајцарија

Англија – Германија

Шведска – Украина

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.