ОФИЦИЈАЛНО: Формирана Суперлигата, познат и форматот!

Фудбалскиот свет на кој сме навикнати со години наназад повеќе никогаш нема да биде ист, откако доцна синоќа беше потврдено дека најсилните 12 клубови одлучија да формираат Суперлига.

„Дванаесетте најважни европски клубови денеска постигнаа договор за започнување на ново натпреварување – Суперлига, која ќе биде управавувана од клубовите – основачи.  Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челсис, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Реал Мадрид и Тотенхем се обединија како основачи, а ќе бидат повикани уште три клуба да се приклучат пред започнувањето на сезоната која ќе почне што е можно побрзо“, наведуваат клубовите во заедничкото соопштение.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .