Новинарски ШОК: Култниот „L’ Equipe“ се ГАСИ, веќе отпушти 56 вработени!

Најпознатиот спортски дневник во светот, француски „L’ Equipe“ е во најголемата финансиска криза во својата 74 годишна историја.

За да ги скратат трошоците, ракводството на овој весник донесе непопуларна одлука да оптушти дури 56 вработени, но и да го укине „France Football“ еден од најдобрите магазини на светот кој секоја година традиционално ја доделува „Златната топка“ на најдобриот фудбалер на светот.

Планот е наместо секоја недела, „France Football“ да излегува еднаш месечно и тоа само како подлист на „L’ Equipe“. „France Football“ излегува уште од далечната 1946. година. Тоа е единствениот медиум кој успеа да направи интервју со Диего Марадона, Тијаго Силва, Нејмар и Жозе Мурињо во растојание од само една недела.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .