Нова победа за Георгиевски – обезбеди пласман во ПОЛУФИНАЛЕТО на ОИ!

Македонија ќе се бори за медал! Ова можеше да се претпостави уште после првата победа на Дејан Георгиевски кој го елиминираше светскиот првак во таеквондо Рафаел Алба Кастилјо, а сега во четвртфиналето беше елиминиран и Сејду Гбане од Брегот на Слоновата Коска.

Георгиевски славеше со 9-4, додека мечот изобилуваше со тактизирање, а првата рунда заврши со 0-0. Македонецот во полуфиналето ќе се бори против Кореецот Ин, кој е втор фаворит на олимпискиот турнир во таеквондо.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.