Нестварниот Дончиќ „замолкна“ преку 10.000 Литваци во Каунас: Словенија оди во Токио! (ВИДЕО)

Кошаркарската репрезентација на Словенија е првиот патник на Олимписките игри во Токио. Словенците вечерва во финалето на квалификацискиот турнир за влез на ОИ, одигран во Каунас ја совлада домашната Литванија пред повеќе од 10.000 навивачи (85:96).

Главната ѕвезда на Словенците, Лука Дончиќ одигра нов фантастичен натпревар. Плејот на Далас вечерва ги издоминира Словенците со трипл – дабл учинок (31 поен, 11 скокови и 13 асистенции).

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .