Невидена сензација на Вимблдон: Тциципас елиминиран во првото коло од 57. играч на светот!

Веќе во првото коло се случи огромно изненадување на култниот Гренд слем Вимблдон, каде што денеска сензационално беше елиминиран финалистот на Роланд Гарос, Стефанос Циципас кој убедливо беше поразен од Францис Тиафо 0-3 (4-6, 4,6, 3-6).

23 – годишниот Американец го одигра најдобриот меч во кариерата и во својот 12. обид стигна до првата победа против топ 5 тенисер. Од друга страна Гркот не личеше на себе, ги изгуби сите клучни поени и беше вистинско разочарување денеска.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.