Милвоки во големото финале: Атланта елиминирана, Бакси одат по трофејот! (ВИДЕО)

Кошаркарите на Милвоки Бакс доцна синоќа по трет пат во својата историјата стигнаа до трофејот во Источната конференција, откако во шестиот меч ја совладаа Атланта на гостински терен (107:118) за конечни 2-4, па останува да видиме дали ќе освојат да стигнат до втората титула во историјата на франшизата, после таа во 1971 година.

Бакси и без првата ѕвезда Јанис Антетокумпо успеаа да слават против Атланта, предводени од Крис Мидлтон кој уфрли 32 поени, имаше и седум асистенции, а одличен беше и Џру Холидеј со 27 поени, но и по девет асистенции и скокови.

На спротивната страна најдобри беа Кем Редиш со 21 поен и Богдан Богдановиќ со 20 поени. Бакси во големото финале ќе играат против Феникс Санс.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .