Медведев ја сопре серијата на Ѓоковиќ: Прва Гренд слем титула за Русинот!

Новак Ѓоковиќ не успеа да го освои календарскиот Слем. Најдобриот тенисер во светот сезонава го освои Австралијан опен, Роланд Гарос и Вимблдон, но не успеа да го издржи притисокот и во финалето на УС Опен беше поразен од вториот фаворит Данил Медведев 0-3 (4-6, 4-6, 4-6).

За Русинот ова е прва Гренд слем титула во кариерата. Од друга страна Ѓоковиќ едноставно не можеше да го најде својот ритам, а Медведев беше заслужено стигна до трофејот.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .