Мбапе е најбрзиот фудбалер на ЛШ – неверојатно е колкава брзина може да достигне!

Европската фудбалска феерација ги објави техничките податоците од минатата сезона на Лигата на шампионите, а еден детал привлече големо внимание на јавноста.

Станува збор за најбрзите спринтови. Интересно, првите пет биле измерени на мечевите на француски ПСЖ.

Првото место му припадна на Килијан Мбапе кој во финалето од ЛШ против Баерн Минхен достигнал брзина од неверојатни 33,98 километри на час.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .