Мајсторе! Георгиевски го елиминираше светскиот првак во таеквондо!

Македонскиот претставник во таеквондо на Олимписките игри во Токио, Дејан Георгиевски направи огромна сезнзација откако го совлада и елиминира светскиот првак Рафаел Алба Кастилјо од Куба со 11-8 во категоријата до 80 килограми.

Македонецот со казнен поен влезе во натпреварот, но потоа издоминира и стигна до победата. Геогриевски со оваа победа се пласираше во четвртфиналето каде што ќе се бори со Сејду Губане од Брегот на Слоновата Коска.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.