Луис Енрике: Никој никогаш како Педри, ниту дон Андрес Иниеста не беше толку добар

Шпанија беше сопрена во полуфиналето на ЕВРО 2020 од Италија во синоќешниот епски меч на „Вембли“. Италијанците ја заслужија среќата во пенал – рулетот, поради одличните игри на ЕП, додека Шпанците можат да бидат задоволни од својот настап.

„Фуријата“ дефинитивно има иднина, а еден нивни играч се уште е во центарот на вниманието, поради синоќешниот „ајнштајновски“ меч. Станува збор за 18 – годишниот Педри кој верувале или не во првото полувреме имаше 30/30 точни пасови. И до крајот на регуларниот дел беше 100 процентен (55/55), а првиот промашен пас го имаше дури во 100. минута.

За неговиот настап не штедеше зборови ниту селекторот Луис Енрике кој изјави дека младиот фудбалер има огромни предиспозиции, а кажа и дека е подобар од легендарниот Андрес Иниеста.

„Да ве прашам. Дали сте виделе некој 18 – годишник да игра така како Педри? Дури ниту дон Андрес Иниеста не играше така. Никогаш не сум видел некој на свои 18 – години да игра толку добро, тоа е надвор од разумот“, воодушевен беше Луис Енрике.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.