Лил му го нанесе првиот пораз на Милан сезонава, нова победа на Звезда во Европа! (ВИДЕО)

Милан дури во 12. натпревар во сите конкуренции сезонава го забележа првиот пораз. Кобен за „росонерите“ беше француски Лил кој успеа среде „Сан сиро“ со 0-3 да го разбуди италијанскиот великан од убавиот сон.

Херој на Французите беше турскиот репрезентативец кој го одигра натпреварот на кариерата постигнувајќи историски хет – трик. Лил има сериозен состав и затоа мораат да бидат сфатени сериозно.

Црвена звезда ја забелажа втората победа во низа во второто по квалитет европско фудбалско натпреварување откако на „Рајко Митиќ“ го совлада белгискиот великан Гент (2-1). Повторно во прв план на популарната „Маракана“ беше Александар Катаи кој со мајсторскиот гол од слободен удар во 59. инута го реши натпреварот.

ЛИГА НА ЕВРОПА, 3. КОЛО – ГРУПНА ФАЗА

ГРУПА А

Рома – Клуж 5-0

Јанг Бојс – ЦСКА Софија 3-0

ГРУПА Б

Рапид Виена – Дандалк 4-3

Арсенал – Молде 4-1

ГРУПА Ц

Хапоел Бер Шева – Леверкузен 2-4

Славија Прага – Ница 3-2

ГРУПА Д

Бенфика – Ренџерс 3-3

Лех Познан – Стандард Лиеж 3-1

ГРУПА Е

Омонија Никозија – Гранада 0-2

ПАОК – ПСВ 4-1

ГРУПА Ф

Реал Сосиедад – АЗ Алкмар 1-0

Ријека – Наполи 1-2

ГРУПА Г

Лестер – Брага 4-0

Зорија – АЕК 1-4

ГРУПА Х

Селтик – Спарта Прага 1-4

Милан – Лил 0-3

ГРИПА И

Сиваспор – Карабах 2-0

Виљареал – Макаби Тел Авив ( полувреме 1-0)

ГРУПА Ј

Лудогорец – Тотнем 1-3

Антверп – ЛАСК 0-1

ГРУПА К

Динамо Загреб – Волфзбергер 1-0

Феенорд – ЦСКА 3-1

ГРУПА Л

Звезда – Гент 2-1

Хофенхајм – Либерец 5-0

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .