Лацио пред потпис со левиот бек на Бенфика

Тимот на Лацио изминатите неколку дена напорно работи за трансфер на Алехандро Грималдо од Бенфика. 25-годишниот шпански лев бек има ослободителна клаузула во договорот со „орлите“ од Лисабон во вредност од 60 милиони евра, но Бенфика во моментов се соочува со финансиски и правни проблеми.

Најголем виновник за тоа е поранешниот претседател на португалскиот гигант Луис Филипе Виеира беше уапсен за даночна истрага измама и перење пари. Па така се очекува да прифати и далеку помала сум за Грималдо.

Интерес за Грималдо има и од други клубови, но според Диарио АС и Рекорд, Лацио се уште е фаворит за потписот на играчот. Барселона и Атлетико Мадрид се фокусираа на други трансфер цели.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .