Историски договор за Стеф Кари

Најдобриот плејмејкер во НБА лигата, Стеф Кари ќе ја продолжи кариерата во Голден Стејт Вориос и наскоро ќе го потпише новиот четиригодишен договор вреден 215.000.000 долари.

Со овој историски договор, Кари ќе стане првиот кошаркар во историјата кој потпишал два договори со повеќе од 200.000.000 долари, а тоа за ЕСПН го потфрди неговиот агент Џеф Аустин.

Инаку, Кари два пати беше прогласен за МВП на НБА лигата во регуларниот дел, а минатата сезона беше најдобриот стрелец во лигата со 32 поени во просек.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .