Евролига го објави миминалниот буџет кој учесниците мораат да го имаат

Најквалитетното европско кошаркарско натпреварување Евролигата испрати соопштение до јавноста во кое откри дека минималниот буџет на клубовите учесници за следната сезона мора да биде најмалку 7.000.000 евра!

Тоа е пораст за повеќе од 20 отсто во однос на досегашниот „праг“ кој изнесуваше 5.400.000 евра. За Еврокупот минималниот износ на буџетот не се менуваше и остана на досегашните 2.000.000 евра.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .