Дончиќ владее во „Стејплс“: Нов удар за Клиперси, уште еден пораз и се во АУТ! (ВИДЕО)

Лос Анџелес Клиперс се вратија некако во игра по двата порази на домашен терен во Ел – Еј, па со иста мера им вратија на Маверикси во Далас и израмнија на 2-2. И кога сите НБА аналитичари сметаа дека лесно ќе ја довршат работата, Лука Дончиќ повторно ги демантираше со нова победа во „Стејплс центарот“ за Мавси (100:105) за водство од 3-2.

Дефинитивно ова е една од најчудните плејоф серии во историјата, затоа што сите пет мечеви ги добија гостинските кошаркари, а кога станува збор за култниот „Стејплс“, тука посебна инспирација има Лука Дончиќ.

Словенецот на првиот меч уфрли 31 поен, на вториот 39, а на петиот кој се одигра синоќа беше најдобар со 42 постигнати поени. а имаше и 14 асистенции. Кај Клиперси најдобар беше Пол Џорџ со 23 поени и 10 скокови.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.