Донарума – најдобар играч на ЕВРО 2020!

Фудбалската репрезентација на Италија синоќа на „Вембли“ стигна до огромен успех, откако во финалето против Англија на пенали стигна до втората европска титула.

Дефинитивно најзаслужен за трофејот е голманот на „аѕурите“ Џанлуџи Донарума кој ги одбрани пеналите на Шпанија во полуфиналето и на Англичаните во финалето, па заслужено ја доби наградата – играч на турнирот.

Италија одигра одличен турнир ги посака и среќата при пенал – рулетот, а Донарума беше на висина на задачата.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .