Двојна круна за МЗТ: Еуро Никел доби “метла”, осма титула за тимот од Аеродром!

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром сезонава ја завршија со двојна круна, одкако по освојување на купот вечерва во финалето на плеј-офот уште еднаш го совладаа Кавадаречки Еуро Никел со 89-78 за максимални 3-0.

Најзаслужен за титулата дефинитивно беше Андреј Магдевски, кој исто како и предходниот меч беше главен фактор во играта на “металците”. Плејот на МЗТ мечот го заврши со 21 поен, а имаше одлична поддршка од Бојан Крстевски кој имаше 16 поени и 7 скокови.

Кај гостите предводник беше Никола Караколев со 16 поени.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.