Барселона за прв пат во историјата го надмина Реал Мадрид на престижната листа (ФОТО)

Угледниот магазин „Forbes“ ја објави листата на највередни клубови во светот, а за прв пат во историјата Барселона се најде пред омразениот ривал Реал Мадрид на оваа престижна листа.

Вредноста на клубот од Каталонија е проценет на 4,76 милијарди долари, додека вредноста на „кралевите“ се проценува на 4,75 милијарди. Интересно, на двата клуба им порасна вредноста, и покрај големиот финансиски минус предизвикан од корона – кризата.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.