Аргентина после 47 години ја совлада Боливија во Ла Паз: Го срушија проклетството на 3.625 метри надморска височина! (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Аргентина после неверојатни 47 години успеа да ја совлада Боловија во Ла Паз! Во градот каде Боливија секогаш е фаворит, секако поради екстремните услови на надморска висина од 3.625 метра, Аргентина стигна и до втората победа во квалификациите за Мундијаталот во 2022 година (2-1).

После еден од најтешките порази во историјата кој има се случи на „гаучосите“ во 2010 година кога на истото место беа осрамотени со и загубија со 6-1, сега конечно запишаа победа против Боливијците. Головите за Аргентина ги постигнаа Лаутаро Мартинез и Хоакин Кореа, додека почесниот за домаќините го постигна капитенот Марсело Морено.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .