Аргентинците го прекинаа првенството поради корона – вирусот

Фудбалската федерација на Аргентина одлучи да го прекине националното првенство на девет денови и тоа точно три недели пред Копа Америка која започнува на 13. јуни, токму во Аргентина, а причина за оваа одлука е порастот на заразени од корона – вирус.

„Во овој момент во кој нашата земја мора да се потруди да исконтролира вознемирувачката пандемија која сите нас не погаѓа. Сојузот и фудбалот уште еднаш мораат да ги следат властите и да ги суспендираат сите натпревари на девет дена“, се вели во соопштението на Фудбалската федерација на Аргентина.

Сепак, суспензијата не важи за мечевите кои ќе се одиграат во Копа Либертадорс следната недела.

Leave a Reply

Оваа страница го користи Akismet за да се заштити спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашите коментари .